Książka Jak Działa Google

„Jak działa Google?” – książka, którą warto przeczytać

Nie ma chyba takiej osoby, która nie marzyła pracować w Google. Firma ta uchodzi za najlepszego pracodawcę na świecie, więc nie jest dziwne, że ludzie pragną tu pracować. Dostać się do niej to nie lada wyczyn, a niestandardowe tematy rozmów rekrutacyjnych w Google stały się już legendą. Rekrutacja to właśnie jeden z najciekawszych tematów poruszonych w książce autorstwa Erica Schmidta i Jonatana Rosenberga.

Zatrudniajcie ludzi, którzy są inteligentniejsi i dysponują większą wiedzą niż wy. Nie zatrudniajcie ludzi, którzy nie będą kwestionować waszych decyzji i nie nauczą was niczego nowego.

Jak dostać pracę w Google?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Google nie szuka ludzi zdolnych czy kreatywnych. To zdecydowanie za mało. Aby dostać pracę w Google musisz być geniuszem w swej dziedzinie i musisz to na rozmowie udowodnić. Każdy może być znakomitym programistą, ale nie każdy jest programistą wyjątkowo wybitnym, który w nieszablonowy sposób stworzy dla ludzkości coś, co do tej pory było niemożliwe. Właśnie takich ludzi Google poszukuje.

Najlepiej inwestować w ludzi, o których wiesz, że zrobią to, co uważają za słuszne, nie bacząc na twoją zgodę. To zwykle oni okazują się najbardziej kreatywni.

Praca w Google to nie tylko zabawa

Place zabaw, pokoje rozrywek i komfortowe miejsca spotkań pracowników Google mogą sugerować, że tutaj się nie pracuje. Jednak to właśnie w tych miejscach pracownicy najczęściej wpadają na genialne pomysły. Mózg podczas rozluźnienia potrafi wykreować przełomowe idee lub rozwiązanie problemów, których dotychczas rozwiązanie było teoretycznie niemożliwe. Nie mówi się jednak publicznie o obowiązkach, a one oczywiście istnieć muszą. Wysokie wymagania wobec pracowników są kluczem w rozwoju każdej firmy. Tak też jest w przypadku Google. Wymagania tutaj są jednak nieco inaczej zdefiniowane. Nie można wymagać od nieproduktywnego pracownika siedzenia przed komputerem 8 godzin, aby ten wpatrywał się w monitor, czekając, jak pomysł przyjdzie mu do głowy. Pozwól pracownikom wypuścić swoją kreatywność, stwórz do tego idealne warunki, jednocześnie wymagając, że zadanie będzie zrobione na najwyższym poziomie i potrafi przekonać do swojego pomysłu miliony ludzi na świecie.

Kiedy już ustalicie, kto w waszej firmie osiąga najwięcej, zacznijcie przydzielać tym osobom jeszcze więcej obowiązków i nie przestawajcie, nim nie zaczną się opierać. Zaufajcie, że znają granicę swoich możliwości i że w odpowiedniej chwili powiedzą wam, że przesadzacie. Jak mówi stare powiedzenie: “Jeśli chcesz, żeby coś było gotowe na czas, daj to do zrobienia komuś, kto jest bardzo zajęty”.
– Ten cytat naprawdę znalazł się w tej książce. Nie wierzę, że padł on z ust któregokolwiek z managerów Google.

Książka “Jak działa Google” jest dla tych, których poznawanie Google od środka jest pasją

Książka “Jak działa Google” nie jest typową książką, opisującą od wewnątrz tę firmę w sposób, który jest już nam powszechnie znany. Dzięki niej dowiemy się znacznie więcej, niż z ciągle utartych informacji. Strategia rekrutacji, struktura firmy, a także metody, dzięki którym Google stało się jedną z najbardziej innowacyjnych firm – wszystko to opisane w prostym, acz niebanalnym języku. To książka zdecydowanie dla ludzi z pasją, wiedzących co chcą w życiu osiągnąć.