Projektowanie stron na telefony

Żyjemy w czasach, w których wszędzie się spieszymy i potrzebujemy natychmiastowego dostępu do informacji. Smartfony i tablety coraz częściej zastępują nam komputery stacjonarne i laptopy w celu pozyskania informacji w Internecie. W ostatnich latach zmienił się sposób korzystania z Internetu. Powszechność urządzeń mobilnych wymusiła na właścicielach stron konieczność dopasowania strony pod urządzenia mobilne.

Ranking systemów i przeglądarek
Widać wyraźny wzrost popularności Androida wśród internautów. Źródło: ranking.pl

Trendy wyraźnie wskazują rosnącą liczbę osób korzystających z Internetu za pomocą urządzeń przenośnych. Liczba ta oscyluje wokół 15 a 30%. Wyobraź sobie, że nie posiadając mobilnej strony tracisz prawie co trzeciego Klienta. Poniższy screen pochodzi z Google Analytics jednego ze sklepów internetowych:

Google Analytics
Liczba użytkowników mobilnych dla rower.com.pl

Najczęściej zadawane pytania:

 1. Ile kosztuje przerobienie strony na mobilną?
  Odp: Koszt zaczyna się od 400 złotych, w zależności od wielkości strony. Wyceny zawsze przeprowadzane są indywidualnie.
 2. Czy strona będzie się wyświetlać prawidłowo na każdym urządzeniu?
  Odp: Tak. Strona przystosowana do mobile będzie prawidłowo wyświetlać się na wielu popularnych systemach: Android, Apple IOS, Windows, Blackberry.
 3. Czy muszę mieć osobną wersję strony na komputery i osobną na mobile?
  Odp: NIE. Strony responsywne (RWD) mają właściwości skalowania. Jedna wersja strony jest przystosowana pod każdą platformę urządzeń.
 4. Jak strona mobilna będzie wyglądać na komputerze?
  Odp: Będzie wyglądać tak samo (lub niemal identycznie). Zmienna będzie szerokość treści, oraz geometria poszczególnych elementów (zwijane menu, dopasowany text do szerokości każdego ekranu, inne rozłożenie siatki layoutu).
 5. Czy posiadanie strony przystosowanej do urządzeń mobilnych jest koniecznością?
  Odp: Jeśli zależy Ci na większej liczbie odwiedzin Twojej strony, to zdecydowanie zalecane jest posiadanie strony kompatybilnej z mobile. Z roku na rok konieczność ta będzie wzrastać.